Żyjemy w ciągłym hałasie. Tutaj gra radio, tam telewizor, obok toczą się głośne rozmowy, a do tego jeszcze ciągły szum za oknem spowodowany rozmowami przechodniów i przejeżdżającymi samochodami. Już samo to może spowodować, że nasz słuch zacznie się pogarszać, a jeśli do tego dodamy jeszcze nadmierny hałas w pracy, to już w ogóle musimy się liczyć z tym, że w pewnym momencie, okaże się być konieczne noszenie specjalnego aparatu słuchowego.

Badania słuchu również można wykonać

O tym, żeby od czasu do czasu zbadać swój wzrok, jeszcze niektórzy ludzie pomyślą. Poza tym, jeśli zaczynamy gorzej widzieć, to jet szansa, że dość szybko to zauważymy. Jednak może się okazać, że słyszymy gorzej niż kiedyś, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Nie zauważamy, że na telewizorze wskaźnik od głośności stopniowo znajduje się coraz wyżej, że musimy się bardziej wsłuchiwać w to, co mówią nasi rozmówcy, aż w końcu sami zaczynamy krzyczeć, bo skoro ich nie słyszymy zbyt wyraźnie, to sami musimy mówić głośniej. Jeżeli nie chcemy być nagle zaskoczeni informacją, o konieczności noszenia aparatu słuchowego, to konieczni powinniśmy robić systematyczne badanie słuchu. Wykonywane jest ono za pomocą niewielkiego urządzenia i zabiera naprawdę chwilę.

Co więcej, jest ono bezpieczne i bezbolesne, a dzieci mają je wykonywane bezpośrednio po urodzeniu. Takie badanie nie zabiera wiele czasu, a może nam wiele powiedzieć, o stanie naszego słuchu. Jeśli chcemy świadomie o niego dbać, to koniecznie powinniśmy ograniczać hałas wokół siebie.

Wyłączyć sprzęt grający jeśli go nie słuchamy, a już z całą pewnością powinniśmy zrezygnować ze słuchania muzyki na słuchawkach, bo takie głośne dźwięki, wpadające bezpośrednio do ucha nie będą dla nas niczym dobrym. W pracy warto zadbać o odpowiednie słuchawki ochronne, które skutecznie będą nas odgradzały od tego, co dzieje się wokół nas, a więc nasze uszy naprawdę będą mogły odpocząć. Musimy zobaczyć jak dbać o swój słuch, tak abyśmy mieli pewność, że przez długie lata nie będziemy musieli się wspomagać specjalnymi urządzeniami, które będą wzmacniać dźwięki do nas dochodzące.

Co więcej, trzeba powiedzieć, że słuch zanika stopniowo, prawie niezauważalnie, więc jeśli nie będziemy się profilaktycznie badać, to może się okazać, że zauważymy te wszystkie zmiany zbyt późno.