Nie wszystkie manewry wykonywane samochodem należą do prostych. Wiele z nich może być wyzwaniem dla poczatkującego kierowcy. Wie o tym każdy, doświadczony instruktor. Dlatego warto odbywać jazdy próbne podczas kursu jak najczęściej jest to możliwe. Ponieważ to praktyka czyni mistrza. Które z manewrów na drodze mogą stanowić problem? Wszystko zależy od kursanta, ale istnieje kanon zaliczanych do problematycznych dla większości młodych kierowców. Ich wykaz znajduje się poniżej.

Trudne samochodowe manewry

Znajdują się kursanci, którzy nie znoszą wykonywania łuku na placu.

Próby jego poprawnego pokonania są liczne i większość z nich kończy się niestety porażką. Dopiero kiedy ,,wyczują’’ samochód zaczynają odnosić pierwsze sukcesy. Warto poprosić w takiej sytuacji instruktora o przedstawienie ,,tajemnicy’’ wykonywania jazdy po łuku. Istnieje kilka trików, jakie znacznie ułatwiają wykonywanie tego zadania. Również często wyzwaniem okazuje się być niewinnie wyglądające z perspektywy pasażera parkowanie równoległe tyłem. Pojawia się tutaj ponownie tzw. wyczucie krawędzi samochodu. W dużym mieście manewr ten jest potrzebny by zaparkować samochód.

Opanowanie odpowiedniego ustawienia lusterek i zdobycie umiejętności prawidłowej obserwacji otoczenia samochodu przyda się do poprawnego parkowania tyłem. Tutaj także istnieje kilka trików pomocniczych, które są znane instruktorom. Warto skorzystać z ich wskazówek, aby szybko opanować ten styl parkowania. Skupienie i czujność to cechy dobrego kierowcy, jakie są podawane nie bez powodu. Manewry wykonywane na drodze okazują się trudniejsze, gdy zachodzi potrzeba obserwacji mijanych znaków drogowych i świateł. Nie wspominając o pieszych i rowerzystach, którzy są nieprzewidywalni. Kontrolowanie prędkości powinno być jednym z priorytetów kierowców. Zwłaszcza, gdy w pobliżu znajdują się wspomniani uczestnicy ruchu.

Manewry zawracania i skręcania, choć wydają się prostymi przy tego typu utrudnieniach przestają takimi być. Dlatego wspomniane skupienie i czujność trzeba wyćwiczyć jeszcze w czasie jazd z instruktorem. W przypadkach ekstremalnych, gdy dochodzi do kolizji drogowej, możemy jednak liczyć na profesjonalne usługi, takie jak pomoc drogowa pruszków.