Każdy chciałby być zdrowy, a jak bardzo to zdrowie jest ważne, najlepiej wiedzą ludzie, którzy borykają się z jakąś niepełnosprawnością. Prawda jest jednak taka, że wielu ludzi, którzy są zdrowi, nie docenia tego co ma i nie dba odpowiednio o to swoje zdrowie. Można sobie szkodzić na wiele sposobów, czasami mniej, czasami bardziej świadomie, dlatego warto się chwilę zastanowić nad swoim zachowaniem.

Nie tylko palenie papierosów

Jeżeli zaczniemy pytać ludzi, w jaki sposób można szkodzić swojemu zdrowiu, to z pewnością większość z nich od razu odpowie, że przez palenie papierosów, albo nadmierne spożywanie alkoholu, czy zażywanie narkotyków. I to wszystko jest prawda. Jednak warto wiedzieć, że zdrowiu szkodzimy także wtedy, gdy jemy zbyt dużo i tłusto, gdy nie podejmujemy żadnej aktywności fizycznej, gdy nie myjemy rąk po przyjściu do domu, przed posiłkiem, albo gdy jemy niemyte owoce, które wcześniej były pryskane różnymi środkami chemicznymi i dotykane przez nie wiadomo ile osób.

Zdrowiu szkodzimy także wtedy, gdy nie dopasowujemy ubioru do panującej pogody i gdy podejmujemy ryzykowne działania. Z części tych rzeczy zdajemy sobie sprawę, wiemy że robimy źle, jednak nie wykazujemy najmniejszej chęci, aby te nasze nieprawidłowe działania zmieniać. Przy niektórych nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze zachowanie jest nieodpowiedzialne i może doprowadzić do zniszczenia naszego zdrowia. Często też nie dbamy o swoje zdrowie psychiczne, bo nie zapewniamy sobie należytego wypoczynku, nie śpimy w ciągu doby tyle ile powinniśmy, ciągle towarzyszy nam gonitwa myśli. A nasz organizm ma tylko ograniczone siły i jeżeli go przeciążymy, to może się okazać, że później będzie mu bardzo trudno wrócić do pełni sprawności. Warto się zastanowić, jak traktujemy nasze zdrowie, jak o siebie dbamy i czy robimy wszystko, aby nasze ciało było w dobrej formie przez długie lata? Jeśli nie, to od czego powinniśmy zacząć, aby tak właśnie było? Abyśmy na starość byli tymi dziadkami i babciami, którzy jeszcze mają siłę biegać za wnukami, a może i prawnukami? Czasami naprawdę niewiele potrzeba, aby poprawić stan swojego zdrowa, fizycznego i psychicznego.