Szkoły wyższe posiadają bardzo szerokie oferty kształcenia oraz ciekawe możliwości dla studentów. Życie studenckie to jeden z najpieknieszych okresów, do którego wraca się często wspomnieniami. Jednakże czas ten charakteryzuje się nie tylko plusami. Posiada taże minusy, z którymi przychodzi się zmieżyć każdemu studentow w szybszym lub późniejszym momencie. Warto być ich świadomym, wkraczając na zupełnie nowa i nieznaną ścieżkę. 

tłumaczenia Ukraiński

Blaski i cienie szkół wyższych

Na początku warto podkreślić, że studia nie dadzą nikomu pracy bez doświadczenia. Dlatego nieuniknione jest podjęcie wyzwania, którym będzie godzenie uczelni z pracą. Nie musi być to od razu praca na poważnym stanowisku. Mogą to być praktyki, dzięki którym student ma ogromną szansę na zgłębianie arkan przyszłego zawodu. Podejmując się takiej aktywności urozmaica swoje CV.

W ciągu pięciu lat nauki ma możliwość wielokrotnego podejmowania praktyk u różnych pracodawców, aż znajdzie tego najwłaściwszego. Życie w takim trybie nie należy do prostych, ale opłaca się. Poza tym będąc studentem w szkole wyższej posiada się ogrom zniżek. Przykładem jest znacznie tańsza opieka zdrowotna, ubezpieczenie czy koszt biletów miesięcznych na środki komunikacji miejskiej. Czas studiów to też doskonały moment na zawieranie nowych znajomości. To w tym okresie powstają przyjaźnie na całe życie. Dobrze jest też zatroszczyć się o początkowe i pozytywne relacje z światem biznesu, co będzie plusem w zawodowej karierze. Umiejętność organizacji własnego czasu oraz dysponowanie pieniędzmi w rozsądny sposób kształtują się w okresie pobierania nauki w szkole wyższej. Samodzielność staje się znacznie większa niż w okresie liceum. Pojawia się też odpowiedzialność ponoszona w ramach podejmowanych decyzji, które dotyczą nie tylko życia zawodowego ale także prywatnego.

Niektóre z nch pozostawiają ślady na całe życie, dlatego warto każdą dobrze przemyśleć i nie działać pod wpływem emocji, co jest bardzo trudną sztuką w młodym wieku.