Przerażające są statystyki co do ilości wypadków na polskich drogach. Szacuje się, że dziennie ginie średnio 15 osób, a 170 zostaje rannych. Te liczby pokazują, jak duża jest skala problemu.

Jedną z przyczyn wypadków samochodowych jest odrywanie wzroku od sytuacji na drodze oraz rąk z kierownicy. Takie sytuacje się zdarzają, gdy szukamy czegoś w torebce lub plecaku. Może to być wyjmowanie chusteczek higienicznych lub sprawdzanie, czy czegoś nie zapomnieliśmy zabrać.

Podobnie w przypadku jedzenia posiłku podczas prowadzenia pojazdu. Z jedną ręką na kierownicy trudno będzie ominąć przeszkodę, a jeśli wzrokiem szukamy jakiegoś przedmiotu w schowku, możemy nie zauważyć, że samochód przed nami hamuje. Policyjne raporty pokazują, że w takich sytuacjach ryzyko wypadku zwiększa się aż dziewięciokrotnie, dlatego należy pamiętać, aby podczas jazdy zawsze mieć wzrok skupiony na drodze, a ręce położone na kierownicy.

W przypadkach gdy musimy coś zjeść, napić się czy też wyjąć coś dziecku z torby, warto zjechać na pobocze lub na parking i zatrzymać się. Z pewnością zajmie to nam nie więcej niż kilka minut, a będziemy bezpieczni.