Kierowcy często bagatelizują drobne usterki i awarie w aucie, a przy tym nie są świadomi konsekwencji jazdy uszkodzonym pojazdem. Skala problemu jest jednak duża, ponieważ z policyjnych raportów wynika, że wśród przyczyn wypadków samochodowych często wymienia się zły stan techniczny samochodu. W 2012 roku do 55 wypadków by nie doszło, gdyby pojazd był sprawny.

Zazwyczaj są to łyse opony, przepalone żarówki, usterki w układzie hamulcowym i awarie układu kierowniczego. Zdarza się, że kierowcy „zapominają o zmianie opon na zimowe”. Co jest przerażające, co dziesiąty samochód nie powinien jeździć po polskich drogach ze względu na zły stan techniczny.

Jednocześnie z badań wynika, że aż 79% diagnostów spotkało się z propozycjami łapówki w zamian za przedłużenie badań technicznych i pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Często odkłada się naprawę na później lub korzysta z używanych, zamiennych części. Należy pamiętać, że dobry stan techniczny pojazdu zwiększa bezpieczeństwo jazdy.

Ważne jest aby przed każdą jazdą sprawdzać światła, raz do roku wykonywać badanie techniczne oraz na bieżąco wykonywać naprawy używając do tego oryginalnych części.